Click on the Division Schedule links below to see a detailed schedule of class times and participants.
Zooms links for each class will appear below prior to the week of the festival.
 

Click here to download a PDF version of the schedule

NOTICES: The festival website remains the official source for news and updates.

Disclaimer: The KW Kiwanis Music Festival Schedule is subject to change.  Participants who are directly affected by any changes will be notified via email.  The version posted on the website will be the most up to date and official schedule.

Most recent update posted: April 25th, 2022


2022 Kitchener-Waterloo Kiwanis Music Festival Schedule

 

BRASS DIVISION

          Adjudicator:            Jennifer Stephen

Saturday April 30th, 2022

COMPOSITION

  Adjudicator:

 Christopher Norton

Tuesday April 26th, 2022

Guitar division

Adjudicator:

Mike Pare

Friday April 29th, 2022

ELEMENTARY PIANO:
Method Book to Level 2

Adjudicator:

Dr. Amelia Yates

Monday April 25th to Tuesday April 26th, 2022

JUNIOR PIANO:
Levels 3-5


 

Adjudicator:

Eleanor Gummer

Wednesday April 27th to Thursday April 28th, 2022

Intermediate PIano:
Levels 6-9

Adjudicator:

Connor O'Kane

Monday April 25th to Thursday April 28th

Senior piano:
Levels 10-Diploma

Adjudicator:

Douglas Nemish

Monday April 25th to Saturday April 30th, 2022

Strings: Cello

Adjudicator:

Erika Nielsen

Friday April 29th, 2022

Strings:
suzuki, Family & non-competitive

Adjudicator:

Mikela Witjes

Friday April 29th, 2022

Violin & viola

Adjudicator:

Corey Gemmell

Friday April 29th to Saturday April 30th, 2022

Vocal: Classical

Adjudicator:

Chad Louwerse

Thursday April 28th, 2022

Vocal:
music theater

Adjudicator:

Jeannie Wyse

Monday April 25th to Tuesday April 26th, 2022

Vocal: Pop

Adjudicator:

Jeannie Wyse

Tuesday April 26th to

Wednesday April 27th

woodwinds

Adjudicator:

Joseph Resendes

Saturday April 30th, 2022

choirs

Adjudicator:

Jamie Hillman

Thursday April 21st & Sunday May 1st, 2022

orchestras & ensembles

Adjudicator:

Leonidas Varahidis

Tuesday April 19th & Thursday April 21st, 2022

Brass

Adjudicator: Jennifer Stephen

Saturday April 30th, 2022

*Selections that require piano accompaniment must be played with either a live accompanist or a recorded accompaniment.  Memorization is not required.

SATURDAY MORNING SESSION

Brass: Levels 2, 4, 6

9:00 AM to 9:45 AM

1. Matthias Girolametto - Level 2 | List A

2. Matthias Girolametto - Level 4 | List B

3. Elizabeth Hill - Level 6 | List A

4. Caleb Koch - Level 6 | List B

 

*Each class sub-selection will be evaluated independently when scheduled with other classes of a similar level.

Composition

Adjudicator: Christopher Norton

Tuesday April 26th, 2022

TUESDAY AFTERNOON SESSION

Composition: Age Group: 8-11 Years

1:45 PM to 2:25 PM

1. Elliot Genest - Age Group: 8-9 Years

2. Arno Genest - Age Group: 10-11 Years

*Each class sub-selection will be evaluated independently when scheduled with other classes of a similar level.

Composition: Age Group: 12-13 Years

2:30 PM to 3:10 PM

1. Amber Yedid

2. Nahum Carter-Fickling

Composition: Age Group: 14-15 Years

2:30 PM to 3:10 PM

1. Anabela Tadic             

2. Maria Truta

3. Maria Truta

Guitar

Adjudicator: Mike Pare

Friday April 29th, 2022

*Memorization is required except for Etude Classes.

FRIDAY MORNING SESSION

Guitar: Level 1 | Repertoire

9:00 AM to 9:25 AM

1. Vedant Prasan            

2. Gabriel Ciorogariu

3. Ivan Osypa

Guitar: Level 2 | List A

9:30 AM to 9:50 AM

1. Vedant Prasan

2. Barzin Vazifedoost

Guitar: Level 2 | List B

9:50 AM to 10:00 AM

1. Barzin Vazifedoost

Guitar: Level 3 | List C

10:00 AM to 10:10 AM

1. Nolan Carson

Guitar: Level 4 | List C

10:10 AM to 10:20 AM

1. Nikita Mokhov

Guitar: Level 5 | List C

10:20 AM to 10:30 AM

1. Nikita Mokhov

Guitar: Post-Diploma | List B

10:35 AM to 11:25 AM

1. James Baker

Guitar: Post-Diploma | List D

10:35 AM to 11:25 AM

1. James Baker

Guitar: Steel-String | 12-13 Years

11:30 AM to 11:40 AM

1. Nash Scharlach

Guitar: Non-Competitive Class | Classical Solo

11:40 AM to 11:50 AM

1. Shuborno Biswas

*Participants receive written comments and a participant ribbon. No mark awarded.

Elementary Piano:

Method Book, Preparatory, Levels 1- 2

Adjudicator: Dr. Amelia Yates

Monday, April 25th to Tuesday April 26th, 2022

*Memorization is required except for Etude classes

MONDAY MORNING SESSION

Elementary Piano: Method Book | 5-8 Years

Monday, April 25, 2022

9:00 AM to 9:40 AM

1. Justin Price

2. Oscar Cao

3. Nathan Yu

4. Samvith Vinod

5. Maysoon Halaoua

6. David Mielke

7. Lukas Happe

8. Abrielle Torres

*Participants may perform one or two selections

Elementary Piano: Method Book | 9-14 Years

Monday, April 25, 2022

9:45 AM to 10:25 AM

1. Kelly ZeChuan Lu

2. Sabir Sekhon

3. Audrie Torres

4. Hannah Stumpf

5. Isla Miller

6. Holly Fritz

7. Joseph Petros

8. Tanush Sharma

*Participants may perform one or two selections

Elementary Piano: Preparatory A

Monday, April 25, 2022

10:30 AM to 10:45 AM

1. Ruth Milne

2. George Fernandes

*Participants may perform one or two selections

Elementary Piano: Preparatory B | 6-7 Years

Monday, April 25, 2022

10:50 AM to 11:15 AM

1. David M. Levine

2. Lukas Happe

3. Elliot Genest

4. David Mielke

5. Luca Angod

*Participants may perform one or two selections

Elementary Piano: Preparatory B | 8-11 Years

Monday, April 25, 2022

11:20 AM to 12:00 PM

1. Kelly ZeChuan Lu

2. Ethan Wu

3. Theodore Gibson

4. Lena Santomero

*Participants may perform one or two selections

MONDAY AFTERNOON SESSION

Elementary Piano: Level 1 | List A

Monday, April 25, 2022

1:30 PM to 2:15 PM

1. Thomas Parkinson

2. Kinza McAuliffe

3. Addison Schmale

4. Serena Sarkaria

5. Alyssa Bacaran

6. Riona Berbatovci

7. Allan Wei

Elementary Piano: Level 2 | List A

Monday, April 25, 2022

2:15 PM to 2:40 PM

1. Jane Jiaying Ye

2. Sophia Huang

3. Isabelle Latour

4. Adam Sawyer

Elementary Piano: Level 1 | List B

Monday, April 25, 2022

2:45 PM to 3:10 PM

1. Maya Karim

2. Alyssa Bacaran

3. Allan Wei

4. Kinza McAuliffe

Elementary Piano: Level 2 | List B | 5-8 Years

Monday, April 25, 2022

3:15 PM to 3:40 PM

1. Jane Jiaying Ye

2. Adam Sawyer

3. Thomas Moosa

4. Sophia Huang

Elementary Piano: Level 2 | List B | 10-14 Years

Monday, April 25, 2022

3:45 PM to 4:30 PM

1. Ryley Gowing

2. Audrie Torres

3. Kirsten Natividad

4. Madeline Ruffell

5. Arno Genest

6. Camilla Caliston

TUESDAY MORNING SESSION

Elementary Piano: Level 1 | List C

Tuesday, April 26, 2022

9:00 AM to 9:25 AM

1. Maya Karim

2. Addison Schmale

3. Ethan Indome

Elementary Piano: Level 1 | Canadian

Tuesday, April 26, 2022

9:30 AM to 9:45 AM

1. Riona Berbatovci

2. Maya Karim

Elementary Piano: Level 2 | Canadian

Tuesday, April 26, 2022

9:50 AM to 10:10 AM

1. Camilla Caliston

2. Madeline Ruffell

3. Thomas Moosa

Elementary Piano: Level 2 | Recital

Tuesday, April 26, 2022

10:10 AM to 10:20 AM

1. Oliver D. Moore

Elementary Piano: Level 1 | Popular

Tuesday, April 26, 2022

10:20 AM to 10:30 AM

1. Rachel Hill

Elementary Piano: Level 2 | Popular

Tuesday, April 26, 2022

10:35 AM to 10:50 AM

1. Alessandra Bailey

2. Zia Herring

Elementary Piano: Level 2 | Etude

Tuesday, April 26, 2022

10:50 AM to 11:00 AM

1. Kirsten Natividad

*One selection, memorization not required

Junior Piano: Levels 3-5

Adjudicator: Eleanor Gummer

Wednesday April 27th to Thursday April 28th, 2022

*Memorization is required except for Etude classes

WEDNESDAY MORNING SESSION

Junior Piano: Level 3 | List A

Wednesday, April 27, 2022

9:00 AM to 9:35 AM

1. Mia Wang

2. Samuel Liu

3. Katelyn Gong

4. Brina Luo

Junior Piano: Level 4 | List A

Wednesday, April 27, 2022

9:40 AM to 10:15 AM

1. Kevin Tong

2. Annabelle He

3. Quesara Karim

4. Maxwell Jiao

Junior Piano: Level 5 | List A

Wednesday, April 27, 2022

10:20 AM to 11:15 AM

1. Aftab Jamal

2. Annabelle Huitian Xu

3. Jack Griffioen

4. Dogukan Icer

5. Indigo Charles

6. Yifei Ethan Gong

7. Aris Hok-Hin Chan

Junior Piano: Level 3 | List B | 7-9 Years

Wednesday, April 27, 2022

11:20 AM to 12:00 PM

1. Rhea Prasan

2. Samuel Liu

3. Brina Luo

4. Katelyn Gong

WEDNESDAY AFTERNOON SESSION

Junior Piano: Level 3 | List B | 10-14 Years

Wednesday, April 27, 2022

1:30 PM to 2:10 PM

1. Jasper Capling

2. Vedant Prasan

3. Dylan Small

4. Chinaza Uwaoma

Junior Piano: Level 4 | List B

Wednesday, April 27, 2022

2:15 PM to 3:05 PM

1. Ryan Liu

2. Quesara Karim

3. Maxwell Jiao

4. Aadrika Bhakt

5. Kevin Tong

Junior Piano: Level 5 | List B | 8-11 Years

Wednesday, April 27, 2022

3:10 PM to 4:05 PM

1. Yifan Evan Gong

2. Aris Hok-Hin Chan

3. Daksh Srivastava

4. Yifei Ethan Gong

5. Iris Li

Junior Piano: Level 3 | Canadian

Wednesday, April 27, 2022

4:10 PM to 4:30 PM

1. Dylan Small

2. Ishani Tamvada

WEDNESDAY EVENING SESSION

Junior Piano: Level 5 | List B | 12-13 Years

Wednesday, April 27, 2022

7:00 PM to 7:55 PM

1. Johannes Stjärne

2. Jack Griffioen

3. Aftab Jamal

4. Leon Nehaniv-Dautenhahn

5. Darius Chen

Junior Piano: Level 3 | List C | 10-14 Years

Wednesday, April 27, 2022

8:00 PM to 8:45 PM

1. Ananyaa Prasan

2. Daria Giurgean

3. Matthew Herring

4. Jasper Capling

5. Katherine Christopher

Junior Piano: Level 3 | Popular

Wednesday, April 27, 2022

8:50 PM to 9:00 PM

1. Arno Genest

THURSDAY MORNING SESSION

Junior Piano: Level 3 | List C | 8-9 Years

Thursday, April 28, 2022

9:00 AM to 9:35 AM

1. Brina Luo

2. Katelyn Gong

3. Mia Wang

4. Samuel Liu

Junior Piano: Level 4 | List C

Thursday, April 28, 2022

9:40 AM to 10:40 AM

1. Evan Sawyer

2. Kevin Tong

3. Quesara Karim

4. Aadrika Bhakt

5. Maksim Sidelnikov

6. Jarek Shaffer

7. Ryan Liu

8. Ivan Milardovic

Junior Piano: Level 5 | List C | 8-11 Years

Thursday, April 28, 2022

10:45 AM to 11:30 AM

1. Iris Li

2. Yifei Ethan Gong

3. Annabelle Huitian Xu

4. Indigo Charles

5. Aris Hok-Hin Chan

Junior Piano: Level 5 | Canadian

Thursday, April 28, 2022

11:35 AM to 12:00 PM

1. Indigo Charles

2. Annabelle Huitian Xu

3. Jack Griffioen


 

THURSDAY AFTERNOON SESSION

Junior Piano: Level 5 | List C | 12-14 Years

Thursday, April 28, 2022

1:30 PM to 2:25 PM

1. Aftab Jamal

2. Jordan Capling

3. Leon Nehaniv-Dautenhahn

4. Johannes Stjärne

5. Dogukan Icer

6. Darius Chen

Junior Piano: Level 3 | Etude

Thursday, April 28, 2022

2:30 PM to 3:00 PM

1. Samuel Liu

2. Katelyn Gong

3. Jonathan Khoe

*Must perform two selections. Memorization is not required

Junior Piano: Level 4 | Etude

Thursday, April 28, 2022

3:00 PM to 3:20 PM

1. Kevin Tong

2. Aadrika Bhakt

*Must perform two selections. Memorization is not required

Junior Piano: Level 5 | Etude

Thursday, April 28, 2022

3:25 PM to 4:15 PM

1. Indigo Charles

2. Jack Griffioen

3. Dogukan Icer

4. Aris Hok-Hin Chan

5. Annabelle Huitian Xu

*Must perform two selections. Memorization is not required

Junior Piano: Level 5 | Popular

Thursday, April 28, 2022

4:20 PM to 4:30 PM

1. Jordan Capling

Intermediate Piano: Levels 6-9

Adjudicator: Conner O’Kane

Monday, April 25th to Thursday April 28th, 2022

*Memorization is required except for Etude classes

MONDAY MORNING SESSION

Intermediate Piano: Level 6 | List A

Monday, April 25, 2022

9:00 AM to 9:55 AM

1. Joy Shiyu He

2. Isabella Li

3. Xintong Huang

4. Murasaki Matsutani

5. Adrian Golab

6. Hana Karim

 

Intermediate Piano: Level 7 | List A

Monday, April 25, 2022

10:00 AM to 10:40 AM

1. Qihao (Henry) Li

2. Brinley Schmale

3. Yisong Wan

4. Aileen Gao

 

Intermediate Piano: Level 8 | List A

Monday, April 25, 2022

10:45 AM to 12:00 AM

1. Azlan McAuliffe

2. Jason Ryan He

3. Aria Luo

4. Bryan Gong

5. Nathan Liu

6. Sude Borjigin

7. Zixiang Huang

8. Jessica Park

 

MONDAY AFTERNOON SESSION

 

Intermediate Piano: Level 9 | List A

Monday, April 25, 2022

1:30 PM to 2:25 PM

1. Parasmai Conjeevaram

2. Jason Shao

3. Hannah Jiao

4. Marie Ann Denau

5. Abigail Lin

6. Bailee Bai

 

Intermediate Piano: Level 6 | List B | 12-15 Years

Monday, April 25, 2022

2:30 PM to 3:10 PM

1. Neha Banerjee

2. Catherine Mielke

3. Adrian Golab

4. Hana Karim

Intermediate Piano: Level 6 | List B | 8-11 Years

Monday, April 25, 2022

3:15 PM to 4:15 PM

1. Cara Huang

2. Xintong Huang

3. Samuel Wang

4. Joy Shiyu He

5. Isabella Li

6. Timothy Denau

TUESDAY MORNING SESSION

Intermediate Piano: Level 7 | List B

Tuesday, April 26, 2022

9:00 AM to 9:55 AM

1. Terence Liu

2. Yisong Wan

3. Aileen Gao

4. Qihao (Henry) Li

5. Sean Mendes

6. Brinley Schmale

Intermediate Piano: Level 8 | List B | 10-12 Years

Tuesday, April 26, 2022

10:00 AM to 10:50 AM

1. Sude Borjigin

2. Bryan Gong

3. Aria Luo

4. Nathan Liu

5. Jessica Park

Intermediate Piano: Level 8 | List B | 13-16 Years

Tuesday, April 26, 2022

10:55 AM to 11:45 AM

1. Azlan McAuliffe

2. Sebastian Hamper Addis

3. Ella Andriotis

4. Zixiang Huang

5. Alice Lee

 

TUESDAY AFTERNOON SESSION

 

Intermediate Piano: Level 9 | List B

Tuesday, April 26, 2022

1:30 PM to 2:20 PM

1. Bailee Bai

2. Jason Shao

3. Marie Ann Denau

4. Gabriel Singaraja

5. Hannah Jiao

 

Intermediate Piano: Level 6 | List C | 6-11 Years

Tuesday, April 26, 2022

2:25:00 PM to 3:30:00 PM

1. Chloe Cheng

2. Cara Huang

3. Samuel Wang

4. Timothy Denau

5. Murasaki Matsutani

6. Xintong Huang

7. Joy Shiyu He

 

Intermediate Piano: Level 6 | List C | 12-15 Years

Tuesday, April 26, 2022

3:35 PM to 4:30 PM

1. Hana Karim

2. Catherine Mielke

3. Elizabeth Christopher

4. Adrian Golab

5. Jiya Mariam Jeby

6. Derek Huang

 

WEDNESDAY MORNING SESSION

Intermediate Piano: Level 7 | List C | 6-12 Years

Wednesday, April 27, 2022

9:00 AM to 9:50 AM

1. Yisong Wan

2. Sean Mendes

3. Terence Liu

4. Qihao (Henry) Li

5. Murasaki Matsutani

Intermediate Piano: Level 7 | List C | 13-15 Years

Wednesday, April 27, 2022

9:55 AM to 10:35 AM

1. Aileen Gao

2. Brinley Schmale

3. Adeline Latour

4. Devanand Vinod

Intermediate Piano: Level 8 | List C

Wednesday, April 27, 2022

10:40 AM to 11:30 AM

1. Azlan McAuliffe

2. Jessica Park

3. Michael Kitaev

4. Zixiang Huang

5. Aria Luo

WEDNESDAY AFTERNOON SESSION

 

Intermediate Piano: Level 9 | List C

Wednesday, April 27, 2022

1:30 PM to 2:35 PM

1. Parasmai Conjeevaram

2. Abigail Lin

3. Maria Neganov

4. Gabriel Singaraja

5. Annika Nehaniv-Dautenhahn

6. Bailee Bai

7. Hannah Jiao

Intermediate Piano: Level 8 | List D | 10-12 Years

Wednesday, April 27, 2022

2:40 PM to 3:45 PM

1. Sude Borjigin

2. Aria Luo

3. Sean Mendes

4. Michael Kitaev

5. Bryan Gong

6. Jessica Park

7. Nathan Liu

 

Intermediate Piano: Level 8 | List D | 13-16 Years

Wednesday, April 27, 2022

3:50 PM to 4:30 PM

1. Zixiang Huang

2. Azlan McAuliffe

3. Ella Andriotis

4. Leah Kuepfer

 

THURSDAY MORNING SESSION

 

Intermediate Piano: Level 9 | List D

Thursday, April 28, 2022

9:00 AM to 9:50 AM

1. Bailee Bai

2. Annika Nehaniv-Dautenhahn

3. Parasmai Conjeevaram

4. Marie Ann Denau

5. Hannah Jiao

Intermediate Piano: Level 6 | Etude

Thursday, April 28, 2022

9:55 AM to 11:10 AM

1. Catherine Mielke

2. Elizabeth Christopher

3. Xintong Huang

4. Adrian Golab

5. Jiya Mariam Jeby

6. Joy Shiyu He

*Must perform two selections. Memorization is not required

Intermediate Piano: Level 7 | Etude

Thursday, April 28, 2022

11:15 AM to 11:55 AM

1. Aileen Gao

2. Qihao (Henry) Li

3. Evan Brian Thiessen

*Must perform two selections. Memorization is not required

THURSDAY AFTERNOON SESSION

Intermediate Piano: Level 8 | Etude

Thursday, April 28, 2022

1:30 PM to 2:45 PM

1. Sebastian Hamper Addis

2. Nathan Liu

3. Aria Luo

4. Leah Kuepfer

5. Zixiang Huang

6. Bryan Gong

*Must perform two selections. Memorization is not required

Intermediate Piano: Level 9 | Etude

Thursday, April 28, 2022

2:50 PM to 3:30 PM

1. Bailee Bai

2. Parasmai Conjeevaram

3. Jason Shao

*Must perform two selections. Memorization is not required

 

Intermediate Piano: Level 8 | Chopin

Thursday, April 28, 2022

3:35 PM to 4:15 PM

1. Zixiang Huang

2. Ella Andriotis

3. Bryan Gong

THURSDAY EVENING SESSION

 

Intermediate Piano: Level 6 | Piano Concerto

Thursday, April 28, 2022

7:00 PM to 7:20 PM

1. Timothy Denau

Intermediate Piano: Level 8 | Recital

Thursday, April 28, 2022

7:20 PM to 7:35 PM

1. Sebastian Hamper Addis

Intermediate Piano: Level 9 | Recital

Thursday, April 28, 2022

7:35 PM to 7:55 PM

1. Marie Ann Denau

Intermediate Piano: Level 6 | Canadian

Thursday, April 28, 2022

7:55 PM to 8:10 PM

1. Timothy Denau

Intermediate Piano: Level 8 | Canadian

Thursday, April 28, 2022

8:10 PM to 8:25 PM

1. Bryan Gong

Intermediate Piano: Level 9 | Canadian

Thursday, April 28, 2022

8:25 PM to 8:50 PM

1. Jason Shao

2. Marie Ann Denau

Senior Piano: Levels 10 - Diploma

Adjudicator: Douglas Nemish

Monday, April 25th to Saturday April 30th, 2022

*Memorization is required except for Level 10 Etude classes

MONDAY MORNING SESSION

 

Senior Piano: Level 10 | List A

Monday, April 25, 2022

9:00 AM to 10:25 AM

1. Anthony Vu

2. Jesse Jiexi He

3. Kohei Ariizumi

4. Matthew Liu

5. Angela Liang

Senior Piano: Diploma | List A | 10-14 Years

Monday, April 25, 2022

10:30 AM to 12:00 PM

1. Theola Ho

2. Angel Qiu

3. Andrew Ye

4. Andy Yu

5. Derek Gou

MONDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Diploma | List A | 15-18 Years

Monday, April 25, 2022

1:30 PM to 3:00 PM

1. Sofia Babapulle

2. Bryson Ji-Yen Cheng

3. Paris Cai

4. Justin Tang

5. Sam Domzella

Senior Piano: Post-Diploma | List A

Monday, April 25, 2022

3:05 PM to 3:25 PM

1. Brendan Wong

Senior Piano: Level 10 | List C

Monday, April 25, 2022

3:30 PM to 4:30 PM

1. Anthony Vu

2. Matthew Liu

3. Jesse Jiexi He

4. Victor Jiao

MONDAY EVENING SESSION

Senior Piano: Diploma | List B | 10-14 Years

Monday, April 25, 2022

7:00 PM to 9:00 PM

1. Andrew Ye

2. Angel Qiu

3. Theola Ho

4. Kevin Park

TUESDAY MORNING SESSION

Senior Piano: Diploma | List B | 15-18 Years

Tuesday, April 26, 2022

9:00 AM to 11:30 AM

1. Paris Cai

2. Sofia Babapulle

3. Justin Tang

4. Sam Domzella

5. Jin Lee

TUESDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Level 10 | List B

Tuesday, April 26, 2022

2:00 PM to 3:40 PM

1. Jesse Jiexi He

2. Angela Liang

3. Anthony Vu

4. Matthew Liu

5. Eric Li

Senior Piano: Diploma | List C |16-18 Years

Tuesday, April 26, 2022

3:45 PM to 5:00 PM

1. Sofia Babapulle

2. Bryson Ji-Yen Cheng

3. Paris Cai

4. Sam Domzella

WEDNESDAY MORNING SESSION

 

Senior Piano: Diploma | List C | 10-15 Years

Wednesday, April 27, 2022

9:00 AM to 10:55 AM

1. Theola Ho

2. Artem Zhukov

3. Kevin Park

4. Justin Tang

5. Andrew Ye

6. Angel Qiu

Senior Piano: Post-Diploma | List C

Wednesday, April 27, 2022

11:00 AM to 12:00 PM

1. Phoebe Lin

2. Brendan Wong

3. Yitong Wan

WEDNESDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Level 10 | List D | 12-13 Years

Wednesday, April 27, 2022

1:30 PM to 2:35 PM

1. Angela Qi

2. Jaelen Chen

3. Anthony Vu

4. Angela Liang

5. Jesse Jiexi He

Senior Piano: Level 10 | List D | 15 Years

Wednesday, April 27, 2022

2:40:00 PM to 3:05:00 PM

1. Gabriel Singaraja

2. Kohei Ariizumi

Senior Piano: Diploma | List D | 10-14 Years

Wednesday, April 27, 2022

3:10 PM to 4:30 PM

1. Theola Ho

2. Andrew Ye

3. Solomon Chung

4. Yifan Lin

5. Jerry Chen

 

WEDNESDAY EVENING SESSION

Senior Piano: Diploma | List D | 17-18 Years

Wednesday, April 27, 2022

7:00 PM to 7:45 PM

1. Bryson Ji-Yen Cheng

2. Sam Domzella

3. Phoebe Lin

Senior Piano: Level 10 | Recital

Wednesday, April 27, 2022

7:50 PM to 8:05 PM

1. Anthony Vu

Senior Piano: Diploma | Canadian

Wednesday, April 27, 2022

8:10 PM to 8:30 PM

1. Phoebe Lin

THURSDAY MORNING SESSION

Senior Piano: Level 10 | List E

Thursday, April 28, 2022

9:00 AM to 10:15 AM

1. Anar Moosa

2. Jesse Jiexi He

3. Cindy Yu

4. Kohei Ariizumi

5. Maria Neganov

6. Russell Forbes

Senior Piano: Diploma | List E

Thursday, April 28, 2022

10:20 AM to 11:35 AM

1. Bryson Ji-Yen Cheng

2. Sam Domzella

3. Andrew Ye

4. Derek Gou

5. Theola Ho

THURSDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Level 10 | Etude

Thursday, April 28, 2022

2:00 PM to 3:10 PM

1. Victor Jiao

2. Jesse Jiexi He

3. Matthew Liu

4. Eric Li

*Must perform two selections. Memorization is not required

Senior Piano: Diploma | Etude | 10-14 Years

Thursday, April 28, 2022

3:15 PM to 5:00 PM

1. Andy Yu

2. Theola Ho

3. Andrew Ye

4. Kevin Park

5. Derek Gou

6. Jerry Chen

*One selection. Memorization is required

FRIDAY MORNING SESSION

Senior Piano: Diploma | Etude | 15-18 Years

Friday, April 29, 2022

9:00 AM to 9:55 AM

1. Yinuo Lin

2. Sam Domzella

3. Phoebe Lin

*One selection. Memorization is required

Senior Piano: Post-Diploma | Etude

Friday, April 29, 2022

10:00 AM to 10:20 AM

1. Brendan Wong

*One selection. Memorization is required

Senior Piano: Level 10 | Chopin

Friday, April 29, 2022

10:25 AM to 12:00 PM

1. Cindy Yu

2. Angela Liang

3. Russell Forbes

4. Kohei Ariizumi

5. Jaelen Chen

6. Zixiang (Terry) Huang

FRIDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Diploma | Chopin | 12-14 Years

Friday, April 29, 2022

2:00 PM to 3:35 PM

1. Derek Gou

2. Yifan Lin

3. Bill Vu

4. Solomon Chung

5. Andy Yu

Senior Piano: Diploma | Chopin | 15-18 Years

Friday, April 29, 2022

3:40 PM to 4:20 PM

1. Jin Lee

2. Sam Domzella

Senior Piano: Post-Diploma | Chopin

Friday, April 29, 2022

4:25 PM to 4:45 PM

1. Yitong Wan

SATURDAY MORNING SESSION

Senior Piano: Level 10 | Piano Concerto

Saturday, April 30, 2022

9:00 AM to 9:55 AM

1. Anthony Vu

2. Jesse Jiexi He

Senior Piano: Diploma | Piano Concerto

Saturday, April 30, 2022

10:00 AM to 10:30 AM

1. Sam Domzella

Senior Piano: Post-Diploma | Piano Concerto

Saturday, April 30, 2022

10:30 AM to 11:00 PM

1. Yitong Wan

SATURDAY AFTERNOON SESSION

Senior Piano: Diploma | Recital

Saturday, April 30, 2022

2:00 PM to 2:40 PM

1. Bill Vu

2. Sam Domzella

Piano Ensemble: Duet | Senior | 11-13 Years

Saturday, April 30, 2022

2:45 PM to 3:15 PM

1. Timothy Denau and Marie Ann Denau

2. Jerry Chen and Jaelen Chen

Piano Ensemble: Duet | Senior | 14-17 Years

Saturday, April 30, 2022

3:20 PM to 4:35 PM

1. Maria Neganov and Julia Neganov

2. Kevin Park and Solomon Chung

3. Sofia Babapulle and Kira Schlei

4. Brianna Liang and Chelsea Liang

5. Angela Lee and Alice Lee

Strings: Cello

Adjudicator: Erika Nielsen

Friday April 29th, 2022

*Memorization is required except for Etude classes

FRIDAY MORNING SESSION

Cello: Level 6 | List A

Friday, April 29, 2022

9:00 AM to 9:10 AM

1. Maximilian Wong

Cello: Level 7 | List A

Friday, April 29, 2022

9:10 AM to 9:40 AM

1. Maximilian Wong

2. Yisong Wan

3. Olivier Joyce

Cello: Diploma | List A

Friday, April 29, 2022

9:45 AM to 10:05 AM

1. Ethan Hyo Jeon

Cello: Post-Diploma | List A

Friday, April 29, 2022

10:05:00 AM to 10:25:00 AM

1. Yitong Wan

Cello: Level 6 | List B

Friday, April 29, 2022

10:30 AM to 12:00 AM

1. Neha Banerjee

2. Maximilian Wong

Cello: Level 7 | List B

Friday, April 29, 2022

11:00 AM to 11:15 AM

1. Yisong Wan

Cello: Post-Diploma | List B

Friday, April 29, 2022

11:20 AM to 11:50 AM

1. Yitong Wan

FRIDAY AFTERNOON SESSION

Cello: Level 7 | List C

Friday, April 29, 2022

1:30 PM to 1:40 PM

1. Yisong Wan

Cello: Diploma | List C

Friday, April 29, 2022

1:45 PM to 2:05 PM

1. Ethan Hyo Jeon

Cello: Post-Diploma | List C

Friday, April 29, 2022

2:05 PM to 2:25 PM

1. Yitong Wan

Cello: Post-Diploma | List D

Friday, April 29, 2022

2:25 PM to 2:45 PM

1. Yitong Wan

Cello: Non-Competitive Class | Solo

Friday, April 29, 2022

2:50 PM to 3:00 PM

1. Debbie Bumbulis

*Non-competitive Class: Participants receive written comments and a participant ribbon. No mark awarded.

Suzuki Strings & Family Ensembles

Adjudicator: Mikela Witjes

Friday April 29th, 2022

*Non-Competitive Classes: Participants receive written comments and a participant ribbon.  No marks awarded.

FRIDAY AFTERNOON SESSION

Suzuki Strings: Suzuki | Level 1

Friday, April 29, 2022

1:30 PM to 1:45 PM

1. Étienne Joyce

2. Alexandre (Xandre) Schirm

Suzuki Strings: Suzuki | Level 2

Friday, April 29, 2022

1:50 PM to 2:15 PM

1. Gabrielle Joyce

2. Andrea Tadic

3. Keeva Lackner

Suzuki Strings: Suzuki | Level 3

Friday, April 29, 2022

2:20 PM to 2:50 PM

1. Leah Kuepfer

2. Leah Zegers

3. Victor Pham

4. Aaron Yin

Suzuki Strings: Suzuki | Level 4

Friday, April 29, 2022

2:55 PM to 3:10 PM

1. Lilia Biswas

2. Florence Huang

Strings: Non-Competitive Class | Violin Solo

Friday, April 29, 2022

3:15 PM to 3:25 PM

1. Heike Winter

Strings: Chamber Music | Family Ensemble

Friday, April 29, 2022

3:30 PM to 4:10 PM

1. Joyce Family

2. Shuborno Biswas and Lilia Biswas

3. Sophie and Lilia Biswas

Strings: Violin & Viola

Adjudicator: Angel Wang

Friday April 29th to Saturday April 30th, 2022

*Memorization is required except for Etude classes

 

FRIDAY MORNING SESSION

Violin & Viola: Level 3 | List A

Friday, April 29, 2022

9:00 AM to 9:10 AM

1. Maggie Shen

Violin & Viola: Level 4 | List A

Friday, April 29, 2022

9:10 AM to 9:20 AM

1. Jesse Capling

Violin & Viola: Level 5 | List A

Friday, April 29, 2022

9:20 AM to 9:45 AM

1. Cailyn Huang

2. Joy Shiyu He

3. Kelly ZeChuan Lu

Violin & Viola: Level 6 | List A

Friday, April 29, 2022

9:50 AM to 10:25 AM

1. Angela Jiayu You

2. Joy Shiyu He

3. Seung Whan Song

4. Lilia Biswas

Violin & Viola: Level 7 | List A

Friday, April 29, 2022

10:30 AM to 11:00 AM

1. Hannie Hipel

2. Jesse Jiexi He

Violin & Viola: Level 8 | List A

Friday, April 29, 2022

11:05 AM to 12:00 PM

1. Takumi Yajima

2. Emma Keppel-Jones

3. Michael Kitaev

4. Sebastian Hamper Addis

FRIDAY AFTERNOON SESSION

Violin & Viola: Level 9 | List A

Friday, April 29, 2022

1:30 PM to 2:15 PM

1. Aftab Jamal

2. Bella Hassen

Violin & Viola: Level 10 | List A

Friday, April 29, 2022

2:15 PM to 3:00 PM

1. Lauren Da-Hyun Lee

2. Kasumi Yajima

Violin & Viola: Level 4 | List B

Friday, April 29, 2022

3:05 PM to 3:15 PM

1. Ruby Gowing

Violin & Viola: Level 6 | List B

Friday, April 29, 2022

3:15 PM to 3:40 PM

1. Seung Whan Song

2. Aadrika Bhakt

Violin & Viola: Level 7 | List B

Friday, April 29, 2022

3:40 PM to 3:55 PM

1. Sam Wong

Violin & Viola: Level 8 | List B

Friday, April 29, 2022

3:55 PM to 4:30 PM

1. Michael Kitaev

2. Emma Keppel-Jones

3. Sebastian Hamper Addis

FRIDAY EVENING SESSION

Violin & Viola: Level 5 | List C

Friday, April 29, 2022

7:00 PM to 7:25 PM

1. Murasaki Matsutani

2. Joy Shiyu He

3. Kelly ZeChuan Lu

Violin & Viola: Level 6 | List C

Friday, April 29, 2022

7:30 PM to 7:50 PM

1. Seung Whan Song

2. Selina Yin

Violin & Viola: Level 7 | List C

Friday, April 29, 2022

7:55 PM to 8:15 PM

1. Sam Wong

2. Jesse Jiexi He

Violin & Viola: Level 8 | List C

Friday, April 29, 2022

8:15 PM to 8:45 PM

1. Takumi Yajima

2. Emma Keppel-Jones

3. Michael Kitaev

Violin & Viola: Level 9 | List C

Friday, April 29, 2022

8:50 PM to 9:00 PM

1. Aftab Jamal

SATURDAY MORNING SESSION

Violin & Viola: Level 10 | List C

Saturday, April 30, 2022

9:00 AM to 9:30 AM

1. Kasumi Yajima

2. Lauren Da-Hyun Lee

Violin & Viola: Level 8 | List D

Saturday, April 30, 2022

9:35 AM to 10:05 AM

1. Michael Kitaev

2. Sam Wong

3. Murasaki Matsutani

Violin & Viola: Level 9 | List D

Saturday, April 30, 2022

10:10 AM to 10:30 AM

1. Aftab Jamal

2. Bella Hassen

Violin & Viola: Level 10 | List D

Saturday, April 30, 2022

10:35 AM to 11:20 AM

1. Lauren Da-Hyun Lee

2. Kasumi Yajima

3. Amelia Osborne

Violin & Viola: Level 5 | Etude

Saturday, April 30, 2022

11:25 AM to 11:35 AM

1. Kelly ZeChuan Lu

*Must perform two selections. Memorization is not required

Violin & Viola: Level 7 | Etude

Saturday, April 30, 2022

11:35 AM to 11:45 AM

1. Sam Wong

*One Selection. Memorization is not required

Strings: Chamber Music | Duet/Duo

Saturday, April 30, 2022

11:45 AM to 12:00 PM

1. Joy Shiyu He and Jesse Jiexi He

Vocal: Classical

Adjudicator: Chad Louwerse

Thursday April 28th, 2022

*Selections must be played with either a live accompanist or a recorded accompaniment.  Memorization is required.

*Each age group will be evaluated independently when scheduled in a class of similar levels.

 

 

THURSDAY MORNING SESSION

 

Classical Vocal: Recital | Level 1        

Thursday, April 28, 2022

9:00 AM to 9:25 AM

1. Dinaree Sooriyabandara | 8 Years & Under

2. Minuli Sooriyabandara | 9-10 Years

 

Classical Vocal: Recital | Level 2          

Thursday, April 28, 2022

9:30 AM to 9:45 AM

1. Maria Martha Rowena van Niekerk | 11-12 Years

 

Classical Vocal: Recital | Level 3          

Thursday, April 28, 2022

9:45 AM to 10:00 AM

1. Sophie Karigiannis | 11-12 Years

Classical Vocal: Recital | Level 4          

Thursday, April 28, 2022

10:00 AM to 10:40 AM

1. Hayley Muscat | 11-12 Years

2. Michaela Saunders | 11-12 Years

3. Katy Underwood | 13-14 Years

Classical Vocal: Recital | Level 5           

Thursday, April 28, 2022

10:45 AM to 11:15 AM

1. Sean Mendes | 11-12 Years

2. Ally Feeney | 15-16 Years

Classical Vocal: Recital | Level 7        

Thursday, April 28, 2022

11:20 AM to 11:45 AM

1. Adrienne Enns | 15-16 Years

2. John Waterfield | 15-16 Years

Classical Vocal: Recital | Level 8  

Thursday, April 28, 2022

11:45 AM to 12:00 PM

1. Thomas Beech | 17-18 Years

THURSDAY AFTERNOON SESSION

Classical Vocal: Solo | English | 12 & Under

Thursday, April 28, 2022

1:30 PM to 1:55 PM

1. Iris Li |8 Years & Under

2. Riona Berbatovci | 9-10 Years

3. Isabella Li | 11-12 Years

 

Classical Vocal: Solo | English | 13-16 Years

Thursday, April 28, 2022

2:00 PM to 2:30 PM

1. Emily Bechtel | 13-14 Years

2. Aishee Roychowdhury | 13-14 Years

3. Kiana Sparks-Montemayor | 15-16 Years

4. Rivi Friedman | 15-16 Years

Classical Vocal: Solo | French | 13-16 Years

Thursday, April 28, 2022

2:35 PM to 3:25 PM

1. Elizabeth Bechtel | 13-14 Years

2. Kiana Sparks-Montemayor |15-16 Years

3. Ella Way | 15-16 Years

4. Kate Arden | 15-16 Years

5. Holly Sostaric-Higgins | 15-16 Years

6. Sofie Amélie LeDrew | 15-16 Years

Classical Vocal: Solo | German | 13-16 Years

Thursday, April 28, 2022

3:30 PM to 4:00 PM

1. Aishee Roychowdhury | 13-14 Years

2. Chloée Legault | 13-14 Years

3. Kiana Sparks-Montemayor | 15-16 Years

4. Rivi Friedman | 15-16 Years

Classical Vocal: Solo | German | 19-28 Years

Thursday, April 28, 2022

4:05 PM to 4:15 PM

1. Esther Adams

 

THURSDAY EVENING SESSION

Classical Vocal: Solo | Italian | 19-28 Years

Thursday, April 28, 2022

7:00 PM to 7:20 PM

1. Lydia Kuhl

2. Esther Adams

 

Classical Vocal: Solo | Other | 12 & Under

Thursday, April 28, 2022

7:25 PM to 7:45 PM

1. Iris Li | 8 Years & Under

2. Isabella Li |11-12 Years

 

Classical Vocal: Solo | Other | 15-16 Years

Thursday, April 28, 2022

7:50 PM to 8:00 PM

1. Adrienne Enns

 

Classical Vocal: Non-Competitive Class Solo

Thursday, April 28, 2022

8:00 PM to 8:10 PM

1. Nicole MacMillan

*Non-competitive Class: Participants receive written comments and a participant ribbon. No mark awarded.

Vocal: Music Theater

Adjudicator: Jeannie Wyse

Monday April 25th to Tuesday April 26th, 2022

*Selections must be played with either a live accompanist or a recorded instrumental accompaniment.  Memorization is required. 

*Each age group will be evaluated independently when scheduled in a class of similar levels.

MONDAY MORNING SESSION

Music Theatre: Recital | 12 & Under

Monday, April 25, 2022

9:00 AM to 9:40 AM

1. Hannah Stumpf | 9-10 Years

2. Sean Mendes | 11-12 Years

3. Michaela Saunders | 11-12 Years

Music Theatre: Recital | 13-14 Years

Monday, April 25, 2022

9:45 AM to 10:40 AM

1. Isabelle Aboagye

2. Chloée Legault

3. Katy Underwood

4. Chloé Francis

Music Theatre: Recital | 15 Years

Monday, April 25, 2022

10:45 AM to 11:45 AM

1. Jaidan Boehm

2. Kayley Peacock

3. John Waterfield

4. Sarah DaSilva

Music Theatre: Solo | Sondheim | 15-16 Years

Monday, April 25, 2022

11:50:00 AM to 12:00:00 AM

1. Annie Elizabeth Scott

MONDAY AFTERNOON SESSION

Music Theatre: Recital | 16 Years

Monday, April 25, 2022

1:30 PM to 2:40 PM

1. Ally Feeney

2. Adrienne Enns

3. Julia Swanson

4. Ellen Brisley

5. Samantha Tice

Music Theatre: Recital | 17 & Above

Monday, April 25, 2022

2:45 PM to 3:30 PM

1. Talya Sanfilippo | 17-18 Years

2. Cailin Younger | 19-28 Years

3. Lydia Kuhl | 19-28 Years

Music Theatre: Solo | Contemporary | 12 & Under

Monday, April 25, 2022

3:35 PM to 4:30 PM

1. Natalie Golod | 8 Years & Under

2. Riona Berbatovci | 9-10 Years

3. Lucas Way | 11-12 Years

4. Teresa Giguere | 11-12 Years

5. Jack Griffioen | 11-12 Years

6. Aubrey Kailan | 11-12 Years

7. Amalia Guerrero | 11-12 Years

TUESDAY MORNING SESSION

Music Theatre: Solo | Contemporary | 13-16 Years

Tuesday, April 26, 2022

9:00 AM to 9:50 AM

1. Chihiro (Kiki) Beniston | 13-14 Years

2. Victoria Payne | 13-14 Years

3. Emma Hortie | 13-14 Years

4. Alyssa Panda | 13-14 Years

5. Holly Sostaric-Higgins | 15-16 Years

6. Caleigh De Vito | 15-16 Years

Music Theatre: Solo | Contemporary | 17-18 Years

Tuesday, April 26, 2022

9:55 AM to 10:15 AM

1. Kate Gayman

2. Emma Douglas

Music Theatre: Solo | Golden Age | 12 & Under

Tuesday, April 26, 2022

10:20:00 AM to 10:45:00 AM

1. Catherine Hickey | 8 Years & Under

2. Josephine Nojd | 9-10 Years

3. Aubrey Kailan | 11-12 Years

Music Theatre: Solo | Golden Age | 13-14 Years

Tuesday, April 26, 2022

10:50 AM to 11:00 AM

1. Chihiro (Kiki) Beniston

Music Theatre: Solo | Golden Age | 19-28 Years

Tuesday, April 26, 2022

11:00 AM to 11:10 AM

1. Esther Adams

Music Theatre: Non-Competitive Class | Solo

Tuesday, April 26, 2022

11:15 AM to 12:00 PM

1. Keith Ward

2. Amy Yang

3. Amy Yang

4. Rowan Elyssa Veit

*Non-competitive Class: Participants receive written comments and a participant ribbon. No mark awarded.

Vocal: Pop

Adjudicator: Jeannie Wyse

Tuesday April 26th to Wednesday April 27th, 2022

*Selections must be played with either a live accompanist or a recorded instrumental accompaniment.  Memorization is required.

*Each age group will be evaluated independently when scheduled in a class of similar levels.

TUESDAY AFTERNOON SESSION

Pop Vocal: Solo | Film Song | 12 & Under | Acoustic (No Mic)

Tuesday, April 26, 2022

1:30 PM to 2:00 PM

1. Catherine Hickey | 8 Years & Under

2. Lucas Way | 11-12 Years

3. Quesara Karim | 11-12 Years

Pop Vocal: Solo | Film Song | 13-16 Years | Acoustic (No Mic)

Tuesday, April 26, 2022

2:05 PM to 2:35 PM

1. Clare Wagner | 13-14 Years

2. Ella Way | 15-16 Years

3. Holly Sostaric-Higgins | 15-16 Years

Pop Vocal: Solo | Film Song | 13-16 Years | With Mic

Tuesday, April 26, 2022

2:40 PM to 3:10 PM

1. Rebecca Addison Faerman | 13-14 Years

2. Aishee Roychowdhury | 13-14 Years

3. Eryn Simoes | 15-16 Years

Pop Vocal: Solo | Popular | 12 & Under | Acoustic (No Mic)

Tuesday, April 26, 2022

3:15 PM to 4:05 PM

1. Melody Isam | 9-10 Years

2. Finlay Cofell | 11-12 Years

3. Sophie Karigiannis | 11-12 Years

4. Leah Elizabeth Couch | 11-12 Years

5. Lucas Way | 11-12 Years

Pop Vocal: Solo | Popular | 9-10 Years | With Mic

Tuesday, April 26, 2022

4:10 PM to 4:20 PM

1. Brooklyn Labreche

WEDNESDAY MORNING SESSION

Pop Vocal: Solo | Popular | 13-16 Years | With Mic

Wednesday, April 27, 2022

9:00 AM to 9:40 AM

1. Aishee Roychowdhury | 13-14 Years

2. Emma Hortie | 13-14 Years

3. Eryn Simoes | 15-16 Years

4. Kate Arden | 15-16 Years

Pop Vocal: Solo | Popular | 13-16 Years | Acoustic (No Mic)

Wednesday, April 27, 2022

9:45 AM to 10:35 AM

1. Isabelle Aboagye | 13-14 Years

2. Ella Way | 15-16 Years

3. Clarissa Salandanan | 15-16 Years

4. Holly Sostaric-Higgins | 15-16 Years

5. Elyse Armstrong | 15-16 Years

Pop Vocal: Solo | Self-Accompanied | 12 & Under | Acoustic (No Mic)

Wednesday, April 27, 2022

10:40 AM to 11:20 AM

1. Josephine Nojd | 9-10 Years

2. Nash Scharlach | 11-12 Years

3. Valerie Hill | 11-12 Years

4. Quesara Karim | 11-12 Years

Pop Vocal: Solo | Self-Accompanied | 17-18 Years | Acoustic (No Mic)

Wednesday, April 27, 2022

11:25 AM to 11:35 AM

1. Sage Scharlach

Pop Vocal: Solo | Singer-Songwriter | 11-12 Years | Acoustic (No Mic)

Wednesday, April 27, 2022

1:30 PM to 1:40 PM

1. Alexis Lyon

Pop Vocal: Solo | Singer-Songwriter | 13-14 Years | Acoustic (No Mic)

Wednesday, April 27, 2022

1:45 PM to 2:05 PM

1. Azlan McAuliffe

2. Maria Truta

Pop Vocal: Recital | Own Choice | 13-14 Years | With Mic

Wednesday, April 27, 2022

2:05 PM to 2:25 PM

1. Rebecca Addison Faerman

Pop Vocal: Non-Competitive Class | Solo

Wednesday, April 27, 2022

2:30 PM to 2:50 PM

1. Sowmya Johnson

2. Tracey Szarka

*Non-competitive Class: Participants receive written comments and a participant ribbon. No mark awarded.

Woodwinds

Adjudicator: Joseph Resendes

Saturday April 30th, 2022

*Selections that require piano accompaniment must be played with either a live accompanist or a recorded accompaniment.  Memorization is not required.

*Each class sub-selection will be evaluated independently when scheduled with other classes of a similar level.

SATURDAY AFTERNOON SESSION

             

Woodwind: Levels 1-2

1:30 PM to 1:50 PM

1. Amy Tian - Level 1 | List A

2. Leon Nehaniv-Dautenhahn - Level 2 | List A

3. Leon Nehaniv-Dautenhahn - Level 2 | List B

Woodwind: Level 3

1:50 PM to 2:15 PM

1. Hennessey Morgan Veit - Level 3 | Etude

2. Roman Hastings-Misanchuk - Level 3 | List A

3. Hennessey Morgan Veit - Level 3 | List B

Woodwind: Level 4

2:20 PM to 2:55 PM

1. Rebecca Savescu - Level 4 | List A

2. Rebecca Savescu - Level 4 | List B

3. Charlayne Palmon - Level 4 | List B

4. Isaac Odol - Level 4 | Etude

Woodwind: Level 5

3:00 PM to 3:20 PM

1. Aadrika Bhakt - Level 5 | List B

2. Aadrika Bhakt - Level 5 | List C

Woodwind: Level 6

3:20 PM to 3:35 PM

1. Clara Koeller Smirnios - Level 6 | List A

Woodwind: Level 8

3:35 PM to 3:55 PM

1. Micah De Vito - Level 8 | List B

Woodwind: Level 9

3:55 PM to 4:30 PM

1. Annika Nehaniv-Dautenhahn - Level 9 | List B

2. Annika Nehaniv-Dautenhahn - Level 9 | List C

Choirs

Adjudicator: Jamie Hillman

Thursday April 21st & Sunday May 1st, 2022

 

Elementary School | Concert Choir | Virtual Workshop

Thursday, April 21, 2022

12:15 PM to 12:45 PM

1. Sunshine Montessori School

Grade 9-12 | Concert Choir | In-Your-School Workshop | Non-Competitive

Thursday, April 21, 2022

1:30 PM to 2:00 PM

1. Waterloo Collegiate Institute

Grade 9-12 | Chamber Choir | Virtual Workshop

Thursday, April 21, 2022

2:30 PM to 3:00 PM

1. Eastview Secondary School

Elementary School | Chamber Choir | Virtual Workshop

Sunday, May 1, 2022

3:00 PM to 3:30 PM

1. Concordia German Language Kinderchor

Orchestras & Ensembles

Adjudicator: Leonidas Varahidis

Tuesday April 19th & Thursday April 21st, 2022

Elementary School | String Orchestra | Virtual Workshop

Tuesday, April 19, 2022

1:30 PM to 2:00 PM

1. Kitchener-Waterloo Bilingual School Chamber Group

Grade 9-12 | Percussion Ensemble | In-Your-School Workshop

Thursday, April 21, 2022

12:15 PM to 12:45 PM

1. Jacob Hespeler Secondary School

Grade 9-10 | Guitar Ensemble | In-Your-School Workshop | Non-Competitive

Thursday, April 21, 2022

1:30 PM to 2:00 PM

1. Waterloo Collegiate Institute

Grade 9 | String Orchestra | In-Your-School Workshop | Non-Competitive

Thursday, April 21, 2022

2:00 PM to 2:30 PM

1. Waterloo Collegiate Institute

Grade 9-10 | String Orchestra | In-Your-School Workshop

Thursday, April 21, 2022

2:30 PM to 3:00 PM

1. Waterloo Collegiate Institute

 

Grade 9-12 | String Orchestra | In-Your-School Workshop

Thursday, April 21, 2022

3:00 PM to 3:30 PM

1. Waterloo Collegiate Institute