Kiwanis-music-festival-shayne-gray-kitchener-waterloo-0384.jpg
Music Sheets

2022 KWKMF
Trophies, Awards & Placements


The KW Kiwanis Music Festival is proud to celebrate the achievements of our participants!
Click on the links to find a list of Trophy Recipients, Award Winners and Class Placements for each Division.

OMFA Nominees will be announced soon, so stay tuned!

 

Congratulations 2022 Trophy Recipients!

Elementary Piano Trophy: Alyssa Bacaran

Junior Piano Trophy: Aris Hok-Hin Chan

Intermediate Piano Trophy: Marie Ann Denau

Jim Walker Memorial Trophy: Bailee Bai

Chopin Senior Piano Trophy: Brendan Wong

Senior Piano Trophy: Jin Lee

Guitar Trophy: James Baker

Composition Trophy: Amber Yedid

Ruth Priddle Memorial for Choir: Concordia German Language Kinderchor

Cello Trophy: Ethan Hyo Jeon

Violin Trophy: Sebastian Hamper Addis

Violin Concerto Trophy: Kasumi Yajima

Classica Vocal Trophy: Adrienne Enns

Music Theater & Pop Trophy: Eryn Simoes

Woowind Trophy: Micah De Vito

Brass Trophy: Caleb Koch

High School Band Trophy: Waterloo Collegiate Institute

Congratulations 2022 Award Winners!

Brass

Caleb Koch: $50

Composition

Elliot Genest: $50

  (Junior Composition Award)

Maria Truta: $50

Guitar

James Baker: $150

Nash Scharlach: $100

Nikita Mokhov: $50

Elementary Piano

Addison Schmale: $50

Alessandra Bailey: $25

Audrie Torres: $25

David M. Levine: $50

Ethan Wu: $25

Jane Jiaying Ye: $25

Kelly ZeChuan Lu: $25

Kinza McAuliffe: $25

Kirsten Natividad: $50

Lukas Happe: $50

Maya Karim: $25

Oscar Cao: $25

Junior Piano

Aftab Jamal: $75

Annabelle Huitian Xu: $50

Aris Hok-Hin Chan: $50                 (Canadian Piano Award)

Aris Hok-Hin Chan: $100

Brina Luo: $50

Katelyn Gong: $75

Kevin Tong: $75

Maxwell Jiao: $50

Ryan Liu: $25

Samuel Liu: $25

Yifei Ethan Gong: $25

Intermediate Piano

Adrian Golab: $75

Aileen Gao: $50

Bailee Bai: $500, $75

(Jim Walker Memorial Scholarship Award)

Bryan Gong: $75

Cara Huang: $50

Ella Andriotis: $50

Gabriel Singaraja: $50

Jessica Park: $100

Marie Ann Denau: $100

Murasaki Matsutani: $25

Parasmai Conjeevaram: $75

Qihao (Henry) Li: $100

Sebastian Hamper Addis: $100

Sude Borjigin: $75

Timothy Denau: $75

Xintong Huang: $100

Yisong Wan: $75

Senior Piano

Angela Liang: $100

Anthony Vu: $200

Bill Vu: $300

Brendan Wong: $300

Brianna Liang and Chelsea Liang: $$200         (Ursula Yundt Memorial Fund)

Jin Lee: $500

    (Allan Bush Top Award)

Justin Tang: $100

Kohei Ariizumi: $150

Yitong Wan: $100

Orchestras & Ensembles

Jacob Hespeler Secondary:

$500 Allan Bush Top Award

Cello

Olivier Joyce: $100

Yisong Wan: $50

Yitong Wan: $150

 

Violin & Viola

Aftab Jamal: $150

Joy Shiyu He: $50

Kasumi Yajima: $500 

   (Allan Bush Top Award)

Lauren Da-Hyun Lee: $50

Michael Kitaev: $75

Murasaki Matsutani: $75

Seung Whan Song: $50

 

Classical Vocal

Adrienne Enns: $155                            (John Wilson Vocal Award)

Kiana Sparks-Montemayor: $200

Sophie Karigiannis: $75

Thomas Beech: $125

Music Theatre

Adrienne Enns: $150

Aubrey Kailan: $50

Talya Sanfilippo: $100

Pop Vocal

Azlan McAuliffe: $50

Eryn Simoes: $500

       (Allan Bush Top Award)

Finlay Cofell: $100

Rebecca Addison Faerman: $150

Woodwind

Amy Tian: $100

Charlayne Palmon: $50

Micah De Vito: $150

Congratulations Best in Class!

BRASS

 

Level 2 | List B

1st Place             Matthias Girolametto

Level 4 | List B

1st Place             Matthias Girolametto

Level 6 | List A

1st Place             Elizabeth Hill

Level 6 | List B

1st Place             Caleb Koch

COMPOSITION

 

Age Group: 8-9 Years

1st Place             Elliot Genest

Age Group: 10-11 Years

1st Place             Arno Genest

Age Group: 12-13 Years

1st Place             Nahum Carter-Fickling

2nd Place            Amber Yedid

Age Group: 14-15 Years

1st Place             Anabela Tadic

2nd Place            Maria Truta

GUITAR

Level 1 | Repertoire

1st Place             Gabriel Ciorogariu

2nd Place            Vedant Prasan

2nd Place            Ivan Osypa

Level 2 | List A

1st Place             Barzin Vazifedoost

2nd Place            Vedant Prasan

Level 2 | List B

1st Place             Barzin Vazifedoost

Level 3 | List C

1st Place             Nolan Carson

Level 4 | List C

1st Place             Nikita Mokhov

Level 5 | List C

1st Place             Nikita Mokhov

Post-Diploma | List B

1st Place             James Baker

Post-Diploma | List D

1st Place             James Baker

Steel-String | 12-13 Years

1st Place             Nash Scharlach

JUNIOR PIANO

Level 3 | Canadian

1st Place             Ishani Tamvada

2nd Place            Dylan Small

Level 3 | Etude

1st Place             Jonathan Khoe

2nd Place            Katelyn Gong

3rd Place            Samuel Liu

Level 3 | List A

1st Place             Katelyn Gong

2nd Place            Brina Luo

3rd Place            Mia Wang

Level 3 | List B | 10-14 Years

1st Place             Vedant Prasan

2nd Place            Dylan Small

2nd Place            Chinaza Uwaoma

3rd Place            Jasper Capling

Level 3 | List B | 7-9 Years

1st Place             Brina Luo

2nd Place            Rhea Prasan

2nd Place            Katelyn Gong

3rd Place            Samuel Liu

Level 3 | List C | 10-14 Years

1st Place             Daria Giurgean

2nd Place            Matthew Herring

2nd Place            Katherine Christopher

3rd Place            Ananyaa Prasan

3rd Place            Jasper Capling

Level 3 | List C | 8-9 Years

1st Place             Katelyn Gong

2nd Place            Brina Luo

3rd Place            Mia Wang

3rd Place            Samuel Liu

Level 3 | Popular

1st Place             Arno Genest

Level 4 | Etude

1st Place             Kevin Tong

2nd Place            Aadrika Bhakt

Level 4 | List A

1st Place             Maxwell Jiao

2nd Place            Kevin Tong

3rd Place            Annabelle He

3rd Place            Quesara Karim

Level 4 | List B

1st Place             Kevin Tong

2nd Place            Quesara Karim

3rd Place            Maxwell Jiao

Level 4 | List C

1st Place             Kevin Tong

1st Place             Ryan Liu

3rd Place            Evan Sawyer

Level 5 | Canadian

1st Place             Annabelle Huitian Xu

2nd Place            Indigo Charles

2nd Place            Jack Griffioen

Level 5 | Etude

1st Place             Indigo Charles

2nd Place            Aris Hok-Hin Chan

3rd Place            Annabelle Huitian Xu

Level 5 | List A

1st Place             Aris Hok-Hin Chan

2nd Place            Aftab Jamal

3rd Place            Annabelle Huitian Xu

3rd Place            Yifei Ethan Gong

Level 5 | List B | 12-13 Years

1st Place             Aftab Jamal

2nd Place            Jack Griffioen

3rd Place            Leon Nehaniv-Dautenhahn

3rd Place            Darius Chen

Level 5 | List B | 8-11 Years

1st Place             Aris Hok-Hin Chan

2nd Place            Daksh Srivastava

2nd Place            Yifei Ethan Gong

3rd Place            Iris Li

Level 5 | List C | 12-14 Years

1st Place             Aftab Jamal

2nd Place            Darius Chen

3rd Place            Dogukan Icer

Level 5 | List C | 8-11 Years

1st Place             Iris Li

2nd Place            Aris Hok-Hin Chan

3rd Place            Yifei Ethan Gong

Level 5 | Popular

1st Place             Jordan Capling

SENIOR PIANO

Diploma | Canadian

1st Place             Phoebe Lin

Diploma | Chopin | 12-14 Years

1st Place             Bill Vu

2nd Place            Derek Gou

3rd Place            Yifan Lin

Diploma | Chopin | 15-18 Years

1st Place             Jin Lee

2nd Place            Sam Domzella

Diploma | Etude | 10-14 Years

1st Place             Andy Yu

2nd Place            Kevin Park

3rd Place            Derek Gou

Diploma | Etude | 15-18 Years

1st Place             Sam Domzella

2nd Place            Phoebe Lin

3rd Place            Yinuo Lin

Diploma | List A | 10-14 Years

1st Place             Derek Gou

2nd Place            Theola Ho

3rd Place            Angel Qiu

Diploma | List A | 15-18 Years

1st Place             Justin Tang

2nd Place            Sam Domzella

3rd Place            Bryson Ji-Yen Cheng

Diploma | List B | 10-14 Years

1st Place             Andrew Ye

2nd Place            Angel Qiu

3rd Place            Theola Ho

Diploma | List B | 15-18 Years

1st Place             Jin Lee

2nd Place            Justin Tang

3rd Place            Sam Domzella

Diploma | List C | 10-15 Years

1st Place             Justin Tang

2nd Place            Andrew Ye

3rd Place            Artem Zhukov

3rd Place            Angel Qiu

Diploma | List C |16-18 Years

1st Place             Phoebe Lin

2nd Place            Sam Domzella

3rd Place            Bryson Ji-Yen Cheng

Diploma | List D | 10-14 Years

1st Place             Theola Ho

2nd Place            Yifan Lin

3rd Place            Solomon Chung

Diploma | List D | 17-18 Years

1st Place             Sam Domzella

2nd Place            Phoebe Lin

3rd Place            Bryson Ji-Yen Cheng

Diploma | List E

1st Place             Sam Domzella

2nd Place            Derek Gou

3rd Place            Bryson Ji-Yen Cheng

Diploma | Piano Concerto

1st Place             Sam Domzella

Diploma | Recital

1st Place             Bill Vu

2nd Place            Sam Domzella

Level 10 | Chopin

1st Place             Angela Liang

2nd Place            Cindy Yu

3rd Place            Kohei Ariizumi

Level 10 | Etude

1st Place             Victor Jiao

2nd Place            Matthew Liu

3rd Place            Jesse Jiexi He

3rd Place            Eric Li

Level 10 | List A

1st Place             Anthony Vu

1st Place             Kohei Ariizumi

2nd Place            Angela Liang

Level 10 | List B

1st Place             Anthony Vu

2nd Place            Eric Li

3rd Place            Angela Liang

Level 10 | List C

1st Place             Anthony Vu

2nd Place            Jesse Jiexi He

3rd Place            Victor Jiao

Level 10 | List D | 12-13 Years

1st Place             Angela Liang

2nd Place            Angela Qi

3rd Place            Jaelen Chen

3rd Place            Jesse Jiexi He

Level 10 | List D | 15 Years

1st Place             Kohei Ariizumi

2nd Place            Gabriel Singaraja

Level 10 | List E

1st Place             Kohei Ariizumi

2nd Place            Maria Neganov

3rd Place            Cindy Yu

Level 10 | Piano Concerto

1st Place             Anthony Vu

2nd Place            Jesse Jiexi He

Level 10 | Recital

1st Place             Anthony Vu

Post-Diploma | Chopin

1st Place             Yitong Wan

Post-Diploma | Etude

1st Place             Brendan Wong

Post-Diploma | List A

1st Place             Brendan Wong

Post-Diploma | List C

1st Place             Brendan Wong

2nd Place            Yitong Wan

Post-Diploma | Piano Concerto

1st Place             Yitong Wan

Duet | Senior | 11-13 Years

1st Place   Timothy Denau and Marie Ann Denau

2nd Place            Jerry Chen and Jaelen Chen

Duet | Senior | 14-17 Years

1st Place             Brianna Liang and Chelsea Liang

2nd Place            Kevin Park and Solomon Chung

3rd Place            Angela Lee and Alice Lee

ELEMENTARY PIANO

 

Level 1 | Canadian

1st Place             Riona Berbatovci

2nd Place            Maya Karim

Level 1 | List A

1st Place             Alyssa Bacaran

2nd Place            Kinza McAuliffe

3rd Place            Addison Schmale

Level 1 | List B

1st Place             Alyssa Bacaran

2nd Place            Kinza McAuliffe

3rd Place            Allan Wei

Level 1 | List C

1st Place             Addison Schmale

2nd Place            Ethan Indome

3rd Place            Maya Karim

Level 1 | Popular

1st Place             Rachel Hill

Level 2 | Canadian

1st Place             Camilla Caliston

2nd Place            Madeline Ruffell

3rd Place            Thomas Moosa

Level 2 | Etude

1st Place             Kirsten Natividad

Level 2 | List A

1st Place             Jane Jiaying Ye

2nd Place            Sophia Huang

3rd Place            Adam Sawyer

Level 2 | List B | 10-14 Years

1st Place             Audrie Torres

2nd Place            Kirsten Natividad

3rd Place            Madeline Ruffell

Level 2 | List B | 5-8 Years

1st Place             Sophia Huang

2nd Place            Jane Jiaying Ye

3rd Place            Thomas Moosa

Level 2 | Popular

1st Place             Alessandra Bailey

2nd Place            Zia Herring

Level 2 | Recital

1st Place             Oliver D. Moore

Method Book | 5-8 Years

1st Place             Lukas Happe

2nd Place            Oscar Cao

3rd Place            David Mielke

Method Book | 9-14 Years

1st Place             Audrie Torres

2nd Place            Holly Fritz

3rd Place            Kelly ZeChuan Lu

Preparatory A

1st Place             George Fernandes

2nd Place            Ruth Milne

Preparatory B | 6-7 Years

1st Place             David M. Levine

2nd Place            Lukas Happe

3rd Place            Luca Angod

Preparatory B | 8-11 Years

1st Place             Ethan Wu

2nd Place            Kelly ZeChuan Lu

3rd Place            Lena Santomero

INTERMEDIATE PIANO

 

Level 6 | Canadian

1st Place             Timothy Denau

Level 6 | Etude

1st Place             Catherine Mielke

1st Place             Xintong Huang

2nd Place            Jiya Mariam Jeby

2nd Place            Joy Shiyu He

3rd Place            Elizabeth Christopher

3rd Place            Adrian Golab

Level 6 | List A

1st Place             Xintong Huang

2nd Place            Murasaki Matsutani

3rd Place            Joy Shiyu He

Level 6 | List B | 12-15 Years

1st Place             Adrian Golab

2nd Place            Hana Karim

3rd Place            Catherine Mielke

Level 6 | List B | 8-11 Years

1st Place             Xintong Huang

2nd Place            Cara Huang

3rd Place            Samuel Wang

3rd Place            Timothy Denau

Level 6 | List C | 12-15 Years

1st Place             Adrian Golab

2nd Place            Hana Karim

3rd Place            Jiya Mariam Jeby

Level 6 | List C | 6-11 Years

1st Place             Cara Huang

1st Place             Xintong Huang

2nd Place            Timothy Denau

3rd Place            Samuel Wang

3rd Place            Murasaki Matsutani

Level 6 | Piano Concerto

1st Place             Timothy Denau

Level 7 | Etude

1st Place             Qihao (Henry) Li

2nd Place            Aileen Gao

3rd Place            Evan Brian Thiessen

Level 7 | List A

1st Place             Qihao (Henry) Li

2nd Place            Yisong Wan

3rd Place            Brinley Schmale

3rd Place            Aileen Gao

Level 7 | List B

1st Place             Yisong Wan

2nd Place            Qihao (Henry) Li

3rd Place            Terence Liu

3rd Place            Aileen Gao

3rd Place            Sean Mendes

3rd Place            Brinley Schmale

Level 7 | List C | 13-15 Years

1st Place             Devanand Vinod

2nd Place            Aileen Gao

2nd Place            Brinley Schmale

3rd Place            Adeline Latour

Level 7 | List C | 6-12 Years

1st Place             Yisong Wan

2nd Place            Sean Mendes

3rd Place            Terence Liu

3rd Place            Qihao (Henry) Li

3rd Place            Murasaki Matsutani

Level 8 | Canadian

1st Place             Bryan Gong

Level 8 | Chopin

1st Place             Ella Andriotis

2nd Place            Bryan Gong

Level 8 | Etude

1st Place             Sebastian Hamper Addis

2nd Place            Leah Kuepfer

2nd Place            Zixiang Huang

3rd Place            Bryan Gong

Level 8 | List A

1st Place             Sude Borjigin

2nd Place            Jessica Park

3rd Place            Aria Luo

Level 8 | List B | 10-12 Years

1st Place             Jessica Park

2nd Place            Sude Borjigin

3rd Place            Bryan Gong

Level 8 | List B | 13-16 Years

1st Place             Ella Andriotis

2nd Place            Sebastian Hamper Addis

3rd Place            Azlan McAuliffe

3rd Place            Alice Lee

Level 8 | List C

1st Place             Jessica Park

2nd Place            Michael Kitaev

3rd Place            Zixiang Huang

Level 8 | List D | 10-12 Years

1st Place             Jessica Park

2nd Place            Sean Mendes

2nd Place            Michael Kitaev

3rd Place            Sude Borjigin

3rd Place            Bryan Gong

Level 8 | List D | 13-16 Years

1st Place             Leah Kuepfer

2nd Place            Zixiang Huang

2nd Place            Ella Andriotis

3rd Place            Azlan McAuliffe

Level 8 | Recital

1st Place             Sebastian Hamper Addis

Level 9 | Canadian

1st Place             Marie Ann Denau

2nd Place            Jason Shao

Level 9 | Etude

1st Place             Parasmai Conjeevaram

2nd Place            Bailee Bai

3rd Place            Jason Shao

Level 9 | List A

1st Place             Marie Ann Denau

2nd Place            Abigail Lin

3rd Place            Bailee Bai

Level 9 | List B

1st Place             Bailee Bai

2nd Place            Marie Ann Denau

3rd Place            Gabriel Singaraja

Level 9 | List C

1st Place             Bailee Bai

2nd Place            Parasmai Conjeevaram

3rd Place            Gabriel Singaraja

Level 9 | List D

1st Place             Bailee Bai

2nd Place            Marie Ann Denau

3rd Place            Parasmai Conjeevaram

Level 9 | Recital

1st Place             Marie Ann Denau

CLASSICAL VOCAL

 

Recital | Level 1 | 8 & Under

1st Place             Dinaree Sooriyabandara

Recital | Level 1 | 9-10 Years

1st Place             Minuli Sooriyabandara

Recital | Level 2 | 11-12 Years

1st Place        Maria Martha Rowena van Niekerk

Recital | Level 3 | 11-12 Years

1st Place             Sophie Karigiannis

Recital | Level 4 | 11-12 Years

1st Place             Hayley Muscat

2nd Place            Michaela Saunders

Recital | Level 5 | 11-12 Years

1st Place             Sean Mendes

Recital | Level 5 | 15-16 Years

1st Place             Ally Feeney

Recital | Level 7 | 15-16 Years

1st Place             Adrienne Enns

2nd Place            John Waterfield

Recital | Level 8 | 17-19 Years

1st Place             Thomas Beech

Solo | English | 13-14 Years

1st Place             Aishee Roychowdhury

2nd Place            Emily Bechtel

Solo | English | 15-16 Years

1st Place             Rivi Friedman

2nd Place            Kiana Sparks-Montemayor

Solo | French | 13-14 Years

1st Place             Elizabeth Bechtel

Solo | French | 15-16 Years

1st Place             Kiana Sparks-Montemayor

2nd Place            Sofie Amélie LeDrew

3rd Place            Ella Way

Solo | German | 13-14 Years

1st Place             Aishee Roychowdhury

Solo | German | 15-16 Years

1st Place             Kiana Sparks-Montemayor

1st Place             Rivi Friedman

Solo | German | 19-28 Years

1st Place             Esther Adams

Solo | Italian | 19-28 Years

1st Place             Esther Adams

2nd Place            Lydia Kuhl

Solo | Other | 11-12 Years

1st Place             Isabella Li

Solo | Other | 15-16 Years

1st Place             Adrienne Enns

Solo | Other | 8 & Under

1st Place             Iris Li

CELLO

 

Diploma | List A

1st Place             Ethan Hyo Jeon

Diploma | List C

1st Place             Ethan Hyo Jeon

Level 6 | List A

1st Place             Maximilian Wong

Level 6 | List B

1st Place             Neha Banerjee

2nd Place            Maximilian Wong

Level 7 | List A

1st Place             Olivier Joyce

2nd Place            Yisong Wan

3rd Place            Maximilian Wong

Level 7 | List B

1st Place             Yisong Wan

Level 7 | List C

1st Place             Yisong Wan

Post-Diploma | List B

1st Place             Yitong Wan

Post-Diploma | List C

1st Place             Yitong Wan

POP VOCAL

 

Recital | Own Choice | 13-14 Years | With Mic

1st Place             Rebecca Addison Faerman

Solo | Film Song | 11-12 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Lucas Way

1st Place             Quesara Karim

Solo | Film Song | 13-14 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Clare Wagner

Solo | Film Song | 13-14 Years | With Mic

1st Place             Rebecca Addison Faerman

2nd Place            Aishee Roychowdhury

Solo | Film Song | 15-16 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Holly Sostaric-Higgins

2nd Place            Ella Way

Solo | Film Song | 15-16 Years | With Mic

1st Place             Eryn Simoes

Solo | Film Song | 8 & Under | Acoustic (No Mic)

1st Place             Catherine Hickey

Solo | Popular | 11-12 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Finlay Cofell

2nd Place            Sophie Karigiannis

3rd Place            Lucas Way

Solo | Popular | 13-14 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Isabelle Aboagye

Solo | Popular | 13-14 Years | With Mic

1st Place             Emma Hortie

2nd Place            Aishee Roychowdhury

Solo | Popular | 15-16 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Holly Sostaric-Higgins

2nd Place            Elyse Armstrong

3rd Place            Clarissa Salandanan

Solo | Popular | 15-16 Years | With Mic

1st Place             Eryn Simoes

2nd Place            Kate Arden

Solo | Popular | 9-10 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Melody Isam

Solo | Popular | 9-10 Years | With Mic

1st Place             Brooklyn Labreche

Solo | Self-Accompanied | 11-12 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Nash Scharlach

2nd Place            Quesara Karim

3rd Place            Valerie Hill

Solo | Self-Accompanied | 17-18 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Sage Scharlach

Solo | Singer-Songwriter | 11-12 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Alexis Lyon

Solo | Singer-Songwriter | 13-14 Years | Acoustic (No Mic)

1st Place             Azlan McAuliffe

2nd Place            Maria Truta

VIOLIN & VIOLA

Chamber Music | Duet/Duo

1st Place             Joy Shiyu He and Jesse Jiexi He

Level 10 | List A

1st Place             Kasumi Yajima

2nd Place            Lauren Da-Hyun Lee

Level 10 | List C

1st Place             Kasumi Yajima

2nd Place            Lauren Da-Hyun Lee

Level 10 | List D

1st Place             Kasumi Yajima

2nd Place            Lauren Da-Hyun Lee

3rd Place            Bella Hassen

Level 3 | List A

1st Place             Maggie Shen

Level 4 | List A

1st Place             Jesse Capling

Level 4 | List B

1st Place             Ruby Gowing

Level 5 | Etude

1st Place             Kelly ZeChuan Lu

Level 5 | List A

1st Place             Cailyn Huang

2nd Place            Joy Shiyu He

3rd Place            Kelly ZeChuan Lu

Level 5 | List C

1st Place             Murasaki Matsutani

2nd Place            Joy Shiyu He

3rd Place            Kelly ZeChuan Lu

Level 6 | List A

1st Place             Joy Shiyu He

2nd Place            Lilia Biswas

3rd Place            Seung Whan Song

Level 6 | List B

1st Place             Seung Whan Song

2nd Place            Aadrika Bhakt

Level 6 | List C

1st Place             Seung Whan Song

2nd Place            Selina Yin

Level 7 | Etude

1st Place             Sam Wong

Level 7 | List A

1st Place             Hannie Hipel

2nd Place            Jesse Jiexi He

Level 7 | List B

1st Place             Sam Wong

Level 7 | List C

1st Place             Jesse Jiexi He

2nd Place            Sam Wong

Level 8 | List A

1st Place             Sebastian Hamper Addis

2nd Place            Takumi Yajima

3rd Place            Emma Keppel-Jones

Level 8 | List B

1st Place             Sebastian Hamper Addis

2nd Place            Michael Kitaev

3rd Place            Emma Keppel-Jones

Level 8 | List C

1st Place             Michael Kitaev

2nd Place            Emma Keppel-Jones

3rd Place            Takumi Yajima

Level 8 | List D

1st Place             Murasaki Matsutani

2nd Place            Michael Kitaev

3rd Place            Sam Wong

Level 9 | List A

1st Place             Aftab Jamal

2nd Place            Bella Hassen

Level 9 | List C

1st Place             Aftab Jamal

Level 9 | List D

1st Place             Aftab Jamal

MUSIC THEATER

 

Recital | 11-12 Years

1st Place             Michaela Saunders

2nd Place            Sean Mendes

Recital | 13-14 Years

1st Place             Isabelle Aboagye

2nd Place            Chloée Legault

3rd Place            Chloé Francis

Recital | 15 Years

1st Place             Sarah DaSilva

2nd Place            Jaidan Boehm

3rd Place            Kayley Peacock

Recital | 16 Years

1st Place             Adrienne Enns

2nd Place            Samantha Tice

3rd Place            Ellen Brisley

Recital | 17-18 Years

1st Place             Talya Sanfilippo

Recital | 19-28 Years

1st Place             Cailin Younger

2nd Place            Lydia Kuhl

Recital | 9-10 Years

1st Place             Hannah Stumpf

Solo | Contemporary | 11-12 Years

1st Place             Lucas Way

1st Place             Amalia Guerrero

2nd Place            Aubrey Kailan

3rd Place            Jack Griffioen

Solo | Contemporary | 13-14 Years

1st Place             Chihiro (Kiki) Beniston

2nd Place            Victoria Payne

3rd Place            Emma Hortie

Solo | Contemporary | 15-16 Years

1st Place             Caleigh De Vito

2nd Place            Holly Sostaric-Higgins

Solo | Contemporary | 17-18 Years

1st Place             Emma Douglas

2nd Place            Kate Gayman

Solo | Contemporary | 8 & Under

1st Place             Natalie Golod

Solo | Contemporary | 9-10 Years

1st Place             Riona Berbatovci

Solo | Golden Age | 11-12 Years

1st Place             Aubrey Kailan

Solo | Golden Age | 13-14 Years

1st Place             Chihiro (Kiki) Beniston

Solo | Golden Age | 19-28 Years

1st Place             Esther Adams

Solo | Golden Age | 8 Years & Under

1st Place             Catherine Hickey

Solo | Golden Age | 9-10 Years

1st Place             Josephine Nojd

Solo | Sondheim | 15-16 Years

1st Place             Annie Elizabeth Scott

CHOIRS  

 

Elementary School | Concert Choir

1st Place             Sunshine Montessori School

Elementary School | Chamber Choir 

1st Place             Concordia German Language Kinderchor

Grade 9-12 | Chamber Choir

1st Place             Eastview Secondary School

 

 

ORCHESTRAS & ENSEMBLES

Elementary School | String Orchestra

1st Place             Kitchener-Waterloo Bilingual School Chamber Group

Grade 9-12 | Percussion Ensemble 

1st Place             Jacob Hespeler Secondary School

Grade 9-10 | String Orchestra

1st Place             Waterloo Collegiate Institute

Grade 9-12 | String Orchestra

1st Place             Waterloo Collegiate Institute

WOODWIND   

 

Level 1 | List A

1st Place             Amy Tian

Level 2 | List A

1st Place             Leon Nehaniv-Dautenhahn

Level 2 | List B

1st Place             Leon Nehaniv-Dautenhahn

Level 3 | Etude

1st Place             Hennessey Morgan Veit

Level 3 | List A

1st Place             Roman Hastings-Misanchuk

Level 3 | List B

1st Place             Hennessey Morgan Veit

Level 4 | Etude

1st Place             Isaac Odol

Level 4 | List A

1st Place             Rebecca Savescu

Level 4 | List B

1st Place             Charlayne Palmon

2nd Place            Rebecca Savescu

Level 5 | List B

1st Place             Aadrika Bhakt

Level 5 | List C

1st Place             Aadrika Bhakt

Level 6 | List A

1st Place             Clara Koeller Smirnios

Level 8 | List B

1st Place             Micah De Vito

Level 9 | List B

1st Place             Annika Nehaniv-Dautenhahn

Level 9 | List C

1st Place             Annika Nehaniv-Dautenhahn